Монстр на Подолі: як компанія-забудовник спотворює історичний Київ

У столиці триває низка скандалів з незаконними будівництвами. І якщо з самозахопленням землі, зведенням будинків без проекту ще якось можна розібратися через правоохоронні та дозвільні органи, то з «піратськими» підключеннями до мереж водопостачання та каналізації, електричних мереж, порушеннями проектної документації ситуація заплутана. І такі розгляди тягнуться роками, тому як одні документи не відповідають іншим. Причина – тотальна корумпованість муніципальних чиновників, коли за мзду не просто закриваються очі на вольності забудовників, а й відбувається прикриття фіктивними документами, на кшталт липових дозволів, актів виконаних робіт, «погоджень», протоколів «громадських слухань» та іншої туфти.

Ви думаєте, навіщо за останні два-три скликання Київради туди масово «ломанулись» забудовники? Тільки таким шляхом можна було отримати заповітні шматки київської землі, і всіма правдами і неправдами звести на них будівлі максимальної поверховості, порушуючи всі правила будівництва.

І добре, якщо це все обходиться в підсумку без матеріальних наслідків. Але ж може бути і так, як з будинком на Червонозоряному проспекті, де два тижні тому впала частина фасаду. Як в результаті виявилося, причиною тому була незаконна врізка в каналізацію. В результаті фундамент за 10 років підмило, що і призвело до його руйнування.

І де тепер шукати компанію «Консоль», яка зводила цей будинок і її власника Володимира Константинова, самозваного голови державної ради окупованого Криму? До кого пред’являти претензії? А скільки таких «глибинних бомб» ще закладено під будинками Києва?

Черговий небезпечний новобуд, навколо якого зараз ламаються десятки чиновницьких копій – житловий комплекс з бізнес-центром «Поділ Престиж», або барбершоп киев подол, який зведений за адресою Нижній Вал, 27-29. При його будівництві була грубо порушена затверджена проектна документація, в результаті чого різко підвищили поверховість будівлі. Забудовником зводиться справжній монстр серед навколишнього малоповерхової історичної забудови Подолу.

Коротко про документації. У 2009 році Департамент містобудування та архітектури КМДА погодила проектну документацію для будівництва 7-поверхового об’єкту на вул. Нижній Вал, 27-29 відповідно до позитивним висновком ДП «Укрдержекспертизи». При цьому були проведені формальні громадські слухання, на яких був узгоджений оригінальний проект. А потім забудовник фактично обманув і киян, і дозвільні органи.

У 2016 році була проведена повторна експертиза проекту, при якій, використовуючи прогалини в законодавстві, замовник ТОВ «Пателі Лізинг» «скорегував» кількість поверхів до 13. Як це вдалося зробити, розбиратися правоохоронним органам, адже на Подолі фактично не ведеться багатоповерхова забудова.

Вся ця історія спливла назовні трохи менше року тому, коли будівництво було завершено. В результаті розгляду Господарський суд Києва в лютому 2015 року забороняв вводити в експлуатацію житлово-офісний комплекс «Поділ Престиж» на вул. Нижній Вал, 27-29.

А 22 вересня поточного року Комісія з питань архітектури КМДА затвердила проект рішення, яким зобов’язала забудовника ТОВ «Пателі Лізинг» демонтувати незаконно побудовані поверхи будинку на Нижньому Валу, 27-29.

В результаті нічого не сталося, і 7 грудня ця ж комісія прийняла рішення обмежити будівлю на вулиці Нижній Вал, 27-29 по висоті 4-5 поверхами без можливості пристрою Аттиковий поверхів і мансард або каскадного будівництва споруди в глибину кварталу, що фактично було побудовано. У разі невиконання цих вимог проект рішення передбачає розірвання договору оренди земельної ділянки із забудовником.