Як скласти договір оренди квартири

При наймі або здачі житла в оренду між сторонами повинен бути укладений відповідний договір. Цей документ служить кращим захистом прав учасників угоди і навіть може зіграти вирішальну роль при виникненні конфліктної ситуації. Саме тому договір оренди квартири необхідно складати навіть в тому випадку, якщо житло здається на кілька днів.

Договір оренди квартири являє собою угоду, відповідно до якого одна сторона (наймодавець) надає іншій стороні (наймачеві) житлове приміщення в обмежений терміном володіння і за певну плату. Договір оренди квартири укладається у письмовій формі і в двох примірниках, один з яких залишається у наймодавця, а другий передається наймачеві, особливо якщо ви хочете, кажучи російською мовою: “купить квартиру на черемушках“.

У договорі оренди квартири в обов’язковому порядку повинні бути вказані такі відомості:

– Предмет договору (квартира, кімната, будинок);
– Адреса житлового приміщення, його площа;
– Реквізити наймача і наймодавця (прізвища, імена та по батькові, паспортні дані, адреса реєстрації за місцем проживання);
– Документ, на підставі якого наймодавець має право власності або найму на яку здають житлоплощу;
– Розмір орендної плати і порядок її внесення (сума орендної ставки, особливості оплати комунальних послуг, телефону, електроенергії і т.д.);
– Відомості про мешканців, які при укладанні договору оренди отримують право на проживання на даній житлоплощі (інформація про наймача, членів його сім’ї або інших осіб);
– Термін здачі житла і порядок продовження договору оренди;
– Дата підписання договору і підпису сторін.

Також договір оренди квартири повинен передбачати пункт про відповідальність сторін, де вказуються найбільш важливі обов’язки наймодавця і наймача. Так, наймач, підписуючи договір, зобов’язується своєчасно вносити орендну плату, гарантувати збереження квартири, а після закінчення терміну оренди звільнити приміщення. Також без згоди господаря наймач не має права проводити перепланування і здавати житло в піднайом.

До основних обов’язків наймодавця відноситься своєчасне надання житла в нормальному стані і завчасне попередження в разі незапланованого дострокового розірвання договору оренди (як правило, за 2 тижні до виселення). Якщо ж господареві раптом знадобиться терміново звільнити зайняте квартирантом приміщення, то він буде зобов’язаний виплатити штраф у певному сторонами розмірі.

До договору оренди квартири в обов’язковому порядку додається опис наявного в ній майна. Складання такого опису відповідає інтересам обох сторін: квартирант страхує себе від необгрунтованих претензій з боку господаря, а той, у свою чергу, отримує гарантію відшкодування збитків.

В описі майна вказується кожен який подається із квартирою предмет разом з його короткою характеристикою (модель, рік випуску, ступінь зносу, наявні дефекти і пошкодження).

У відповідно до опису майном обома сторонами підписуються акти здачі-приймання квартири. Один такий документ заповнюється при укладенні договору оренди житла, а інший – при завершенні терміну дії договору і звільнення квартири колишнім наймача.