Як не вкласти гроші в довгобуд

71Попит на новобудови в Києві не зменшується. Після гучних скандалів з недобросовісними забудовниками інвестори стали обачнішими.

Але привабливі ціни на квадратні метри можуть приспати будь-яку пильність, і покупці нерідко інвестують кошти на довгобуд. Як повідомляв Domik.ua, зараз у Києві будується сотні об’єктів, кілька десятків з них є проблемними. Столична влада розпочала боротьбу зі скандальними будівництвами, але інвестори повинні самі оцінювати ризики при вкладенні коштів у новобуд.
Перевірити відповідність проекту забудови цільовим призначенням ділянки можна, скориставшись публічної кадастрової картою map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Щоб не «вкластися» в довгобуд фахівці рекомендують проконсультуватися у юриста. При цьому, юрист повинен не тільки віднімати договір, але і проаналізувати наступні питання:

чи відповідає проект будівництва цільовим призначенням та містобудівної документації;
повноту отриманої дозвільної документації;
сумлінність учасників будівництва: забудовника, генерального підрядника.
Якщо залучити юриста не вдалося, інвестор сам може вивчити всю наявну у вільному доступі інформацію і зробити відповідні висновки.

Перевірити відповідність функціональному призначенню території – житловий будинок повинен будуватися в межах території житлової забудови – можна на сайті містобудівного кадастру Києва mkk.kga.gov.ua.
Як перевірити дозвільну документацію

Ділянка, на якій ведеться будівництво, може бути в користуванні, тобто, переданий під оренду. У такому випадку, ділянка має не тільки цільове, але й функціональне призначення. Воно повинно бути прописано в договорі оренди. І орендар повинен суворо дотримуватися норм договору.

Щоб дізнатися функціональне призначення ділянки, необхідно ознайомитися з договором оренди. Якщо забудовник такої можливості не надає, то це повинно викликати побоювання. Але саму інформацію отримати можна і з інших джерел. На сайті kmr.ligazakon.ua достатньо ввести адресу ділянки, найменування забудовника, кадастровий номер ділянки і отримати інформацію про його функціональному призначенні.

Перевіряємо містобудівні умови і обмеження

Якщо новобудова почала будуватися після 2011 року, забудовник повинен отримати містобудівні умови і обмеження, які визначають вимоги до майбутнього об’єкту, включаючи техніко-економічні параметри: площа, поверховість, черговість і т.д. Дізнатися ці умови можна і на сайті Містобудівного кадастру Києва. Якщо цих умов немає, то причину відсутності необхідно уточнити у забудовника.

Як «обійти» проблеми будівництва

Для того, щоб перевірити, чи не є стройка проблемною, необхідно перевірити:

чи немає об’єкта в списку проблемних будівництв на сайті Центру моніторингу забудови monitor.mkk.kga.gov.ua;
уточнити наявність дозвільних документів на ведення будівельних робіт в базі Державної архітектурно-будівельної інспекції України dabi.gov.уа
дізнатися інформацію про підряднику, землепользователе, замовника та фінансовому інструменті. Таку інформацію можна отримати, ознайомившись з паспортом будівництва або в офісі продажів.
Перш ніж укладати договір про інвестування в будівництво, необхідно цілком перевірити і земельну ділянку, і забудовників на предмет судових спорів. Адже вклавшись в сумнівне будівництво, можна не тільки позбутися своїх грошей, але й перспектив коли-небудь отримати квартиру.
Джерело: domik.ua