Аналітика українського ринку нерухомості у світлі останніх політичних подій

58Важкі часи переживає нині ринок нерухомості України. Як кажуть, гроші люблять тишу, але фінансова тиша українській економіці тільки сниться. І справа зовсім не в майданах, як могли б подумати. Основні біди нашого рідного «базару» зовсім не радищевского «дороги та дурні», а ручне управління економікою і, що не має жодних моральних стопорів, корупція.

Адам Смітт в дзеркалі української економіки.

Що таке, власне кажучи, ринкова економіка? Г-н Адам Смітт, що є родоначальником основ економічної теорії, в труні б перевернувся, почавши аналіз і вивчивши пристрій пострадянських економік. Основним досягненням Адама Смітта і донині вважається праця «Дослідження про природу і причини багатства народів», в якому він вперше зробив відкриття про доктрину вільного підприємництва. Саме свобода підприємництва, або, кажучи сучасною мовою, свобода від усіляких забороняють бар’єрів, нескінченних перевірок, «закошмаріванія» малого та середнього бізнесу, відсутність природних і штучних монополій, створює багатство народу, а, отже, держави. За останні роки ми стали плутати поняття «держава» і «ваше превосходительство». Не я сказала – Салтиков-Щедрін більше 100 років тому. Нічого не змінюється.

Що ж буде з цінами?

Але тема статті не про політику. Хоча, куди ж тепер без неї? Мене часто запитують: а що ж буде з цінами? Гаразд би продавці скаржилися, що ціни падають або стоять мертво, не подаючи ознак життя. Але питання задають і покупці, чи купувати сьогодні, або ціни ще впадуть, а якщо впадуть, то раптом мені знадобиться продати через пару-трійку років?

«До Павлу Глобі» -отшучіваюсь я. Але питання залишаються.

Сьогодні прочитала статтю колеги Сергія Смирнова (московський проект «Агентон»), Сергій вважає себе експертом. Ось посилання на статтю. В силу того, що, що ми з Сергієм «розфрендити» в ФБ з політичних мотивів, посилання на статтю в порталі «Їсть» http://respekt.est.ua/blog/show/article_id/54675/.

Чесне слово, завидно стало!

По-перше, основною рушійною силою в угодах по Москві є звичайні середньостатистичні громадяни, по внутрішній термінології, що класифікуються як «міняйли». Для ріелтора «міняла» представляє особливий інтерес, тому це 100% клієнт при налагодженому бізнес-процесі та високому ріелторському сервісі.

По-друге, вони (росіяни), бачте, вважають будь-які складнощі в документах (частки, право успадкування, спільну часткову власність та ін.) Обтяжливими обставинами для іпотеки. Ключове слово тут ИПОТЕКА, як Ви, дорогі читачі, здогадалися.

Правильно, жоден ринок нерухомості в жодній країні світу не може функціонувати без кредитних коштів. Що сьогодні відбувається в Україні? Іпотека не працює, по-перше, тому що ставки по кредитах від 19% при нестабільній економічній ситуації (так, і при будь) ніяк не стимулює РН.

По-третє, при дефіциті платіжного балансу в $ 14,9 мільярдів, навряд чи дає позичальникові гарантію стабільності національної валюти хоча б на найближчі 5 років. А, отже, стабільність роботи (бізнесу) на цей же період, і, відповідно, гарантію його, позичальника, матеріального становища і гарантію погашення кредиту. Адже цей кредит він практично виплачує за ці ж 5 років на майже на 100%.

По-четверте, податки з продажу нерухомості. Хотіла написати, назвіть мені таку країну, де податки беруть не з нерухомості, а з переходу права власності … і згадала пісню Ігоря Талькова. Наводжу текст, бо мороз по шкірі, тому що з того фатального дня минуло 23 роки, а НІЧОГО не змінилося, крім того, що розпався СРСР …

Ігор Тальков.
Покажіть мені таку країну, де славлять тирана
Де перемогу у війні над собою відзначає народ
Покажіть мені таку країну, де кожен обдурять
Де назад – означає вперед, і навпаки

Чи не обертайте глобус, ви не знайдете
На планеті Земля країн таких не знайти
Крім тієї фатальної, в якій ви все не живете
Чи не живете, тому що не можна це життям назвати

Покажіть мені таку країну, де забиті храми
Де священик приховує під рясою КГБ-шний погон
Покажіть мені таку країну, де розкошують хами
І правителі грабують скарбницю, зневажаючи закон

Чи не обертайте глобус, ви не знайдете
На планеті Земля країн таких не знайти
Крім тієї фатальної, в якій ви все не живете
Чи не живете, тому що не можна це життям назвати

Покажіть мені таку країну, де дітей заражають
Де солдатів змушують стріляти в жінок і старих
Покажіть мені таку країну, де святих принижують
Де герої, ветеран війни живуть гірше ворогів!

Чи не обертайте глобус, ви не знайдете
На планеті Земля країн таких не знайти
Крім тієї фатальної, в якій ви все не живете
Чи не живете, тому що не можна це життям назвати

Ні в одній країні світу експертна оцінка не призначається для продажу нерухомості, це нонсенс. Експертна оцінка в цивілізованих країнах призначається для визначення ставки податку на нерухомість, який громадяни платять раз на рік. Зрозуміло, вона залежить від розмірів житла рядового трудівника і олігарха. У Франції, наприклад, податок на нерухомість (або на розкіш) доходить до 70%. Чи не тому Депардьє кинув Франсуа АЛАНТ свій французький паспорт і отримав з рук найбагатшої людини планети російський? Добре, хоч, що не ключі від міста Москва.

Продавати чи нерухомість зараз або почекати?

Ви питаєте, чи продавати нерухомість зараз або ще почекати?

Ви думаєте, що якщо ці «прокляті майдауни» підуть з головної площі країни, то все налагодиться? Ціни підуть у ріст, зарплати збільшаться, а Ваш бізнес задихає? Наївні!

«В Україні податки платять тільки боягузи!» Думаєте, я сказала? Сказав один знайомий депутат ВР під час перебування свою будучи ще депутатом міськради.

Потрібно читати Адама Смітта, дати свободу підприємництву, рівні умови для бізнесу, перестати керувати вручну економікою і віддати «руці ринку» самої врегулювати ситуацію. І припинити, нарешті, красти! Хоча б спочатку у дітей. Потім у старих. Потім, взагалі, в медицині. І буде всім щастя!

А аналітика … що ж. Коли «невидима рука ринку» наведе порядок в нашій улюбленій Україні, ми, ріелтори-професіонали, Вам представимо таку аналітику, що Уоррен Баффет і Джорж Сорос помруть від заздрощів!